معرفی گروه

معرفی و سابقه گروه

رشته آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت در مقطع کارشناسی ارشد با هدف توسعه دانش آموزش و ارتقاء سلامت در بین اقشار جامعه و تغییر رفتارهای مرتبط با سلامت شکل گرفته و بنا دارد تا با محور قرار دادن  آموزش به عنوان رکن اصلی سطوح مختلف پیشگیری و از طریق ارتقاء سطح شناخت های عمومی در جامعه، هزینه های ناشی از بیماری را  کاهش دهد و موجب ارتقاء سطح سلامت و کیفیت زندگی اجتماعات انسانی گردد.

از مهر ماه سال 1394رشته کارشناسی ارشد آموزش بهداشت در دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کرمانشاه با پذیرش تعداد 6 نفر دانشجو راه اندازی گردید و هم اکنون در مجموع 17 نفر دانشجو (در چهار دوره) مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل می باشند. همچنین تا کنون 18 نفر (طی سه دوره) دانش آموخته شده اند. به علاوه این گروه در سال 1399 با جذب دو دانشجوی بین الملل از کشور عراق موفق به راه اندازی شاخه بین الملل خود به عنوان اولین گروه در سطح کشور و دانشگاه در دانشکده بهداشت گردید.

 

اعضای هیئت علمی گروه

گروه آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کرمانشاه شش نفر عضو هیئت علمی دارد.

دکتر بهروز حمزه (دانشیار) دوره دکتری پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و دکتری تخصصی (Ph.D.) خود را با عنوان ارتقاء سلامت در دانشگاه کارولینسکا کشور سوئد گذرانده اند.

دکتر حسین اشتریان (دانشیار) دکتری تخصصی (Ph.D.) ارتقاء سلامت خود را در دانشگاه لیدز کشور انگلستان دریافت کرده اند.

دکتر فاطمه رجعتی (دانشیار) دوره دکتري تخصصی (Ph.D.) خود را در رشته آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گذرانده اند.

دکتر مهدی میرزایی علویجه (دانشیار) دوره دکتری تخصصی (Ph.D.) خود را در رشته آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت در دانشگاه تربیت مدرس گذارنده و فرصت مطالعاتی را در دانشگاه ماستریخت کشور هلند بوده اند. همچنین ایشان دارای مدرک MPH سیاست گذاری سلامت از دانشگاه علوم پزشکی شیراز می باشند.

دکتر فرزاد جلیلیان (دانشیار) دوره دکتری تخصصی (Ph.D.) خود را در رشته آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بودند. همچنین ایشان دارای مدرک MPH سیاست گذاری سلامت از دانشگاه علوم پزشکی شیراز می باشند.

دکتر مهدی میرزایی علویجه و دکتر فرزاد جلیلیان دارای مدرک Training در رابطه با برنامه ریزی برنامه های ارتقاء سلامت با استفاده از رویکرد نقشه نگاری مداخله از دانشگاه ماستریخت کشور هلند می باشند. همچنین دکتر مهدی میرزایی علویجه Trainer دوره های تابستانه (Summer Course) برنامه ریزی برنامه های ارتقاء سلامت با رویکرد نقشه نگاری مداخله در دانشگاه ماستریخت کشور هلند می باشند.

دکتر ثریا سیابانی (دانشیار) دوره دکتری پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و دکتری تخصصی (Ph.D.) خود را با عنوان ارتقاء سلامت در دانشگاه سیدنی (The university of Sydney) در کشور استرلیا دریافت کرده اند. ایشان سابقه تدریس در دانشگاه تکنولوژی سیدنی (University of technology Sydney) و دانشگاه تورنس (Torrance University) در سیدنی را دارند. همچنین خانم دکتر سیابانی دارای دو مدرک دیپلم (Training and Assessment و Medical Administration) از  TAFE نیوساوتث ولز در سیدنی می باشند.

 

چشم انداز گروه آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت

امیدواریم در پنج سال آینده با جذب بهترین نیروهای تخصصی و توسعه آموزش و پژوهش، مرجع دانشگاهی رشته آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت در غرب کشور قرارگرفته و از نظر تولیدات علمی و پژوهشی درغرب کشور پیشتاز بوده و موفق به جذب دانشجویان مقطع دکتری این رشته نیز باشیم.

 

رسالت گروه آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت

گروه آموزش بهداشت و ارتقای سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با برخورداری از اعضای هیات علمی و کارکنان کارشناس توانمند و مجرب ، شرایط لازم برای تعالی رشته آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت را فراهم نموده و قصد دارد در راستای ارتقاء سلامت و تحقق اهداف والای کشور و دانشگاه گام موثری بردارد. لذا با توسعه آموزش و  استفاده از آخرین دستاوردهای علمی و توجه ویژه به پژوهش، بعنوان محور توسعه دانشگاهی حرکت پرشتاب خود را برنامه ریزی و اجرا می نماید. انتظار می رود با تربیت دانش آموختگان توانمند و متعهد، پاسخگو و مسئولیت پذیر، مطابق با استانداردهای ملی و بین المللی و در راستای اعتلای سلامت فردی و اجتماعی، بهبود کیفیت زندگی و سبک زندگی سالم، این ماموریت محقق گردد. انتظار می رود گروه بتواند با تربیت دانشجویان توانمند شاهد ارتقاء صلاحیت های مورد انتظار از آنان شامل (داشتن توانمند های لازم برای انجام نیازسنجی، توسعه، اجرا و ارزشیابی برنامه های ارتقاء سلامت، توانمندی هماهنگ سازی و برقراری ارتباط سلامتی) باشد.

 

ارزش ­ها:

-       پایبندی به عدالت اجتماعی

-       رعایت اصول اخلاقی

-       احترام به حقوق و کرامت مردم، مراجعین و دانشجویان

-       نگاه همه جانبه و توسعه محور

-       توسعه همکاری بین بخشی و بین رشته ای

-       همراهی و مشارکت با مجامع علمی، پژوهشی و دانشگاهی

-       همکاری و ارتباط با مراکز صنعتی

-       درستکاری و صداقت در انجام فعالیت های علمی و پژوهشی

-  توجه به نیازهای واقعی سلامت در پایان نامه های دانشجویان

- توجه به ارتقای کیفیت آموزش و پژوهش دانشجویان

 

اهداف کوتاه مدت گروه آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت

·         تقویت کیفیت آموزشی گروه

·         مشارکت دهی دانشجویان در فرایندهای آموزشی و پژوهشی

·         در نظر داشتن نیازهای واقعی جامعه در زمینه سلامت در پایان نامه های دانشجویان

·        برنامه ریزی در خصوص ارتقای سطح علمی و پژوهشی فارغ التحصیلان سطح استان

·         ایجاد حوزه های پژوهشی اعضای محترم هیئت علمی گروه و تشویق همکاران به انجام طرح های پژوهشی در زمینه تخصصی

·         برگزاری کارگاهها، سمینار ها و همایش های منطقه ای و کشوری با محوریت آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت

·         تلاش در جهت معرفی رشته آموزش بهداشت و اهمیت آن در سطح استان به مدیران اجرایی و رسانه های جمعی

·         برنامه ریزی در جهت رفع نیازمندیهای دانشجویان به منابع علمی از طریق تالیف کتب و منابع مورد نیاز بخصوص از طریق کار تیمی در گروه

·         گسترش فضا و امکانات آموزشی و پژوهشی گروه

 

اهداف بلند مدت گروه آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت

·        برنامه ریزی در راستای شرکت اعضای هیئت علمی گروه در فرصت های کوتاه مدت و بلند مدت پژوهشی و آموزشی داخل و خارج از کشور

·         توسعه مرکز تولید رسانه های آموزشی گروه به منظور تقویت کیفیت آموزشی دانشجویان گروه و همچنین کمک به واحدهای مختلف دانشگاه در راستای تهیه محتوی آموزشی استاندارد

·         برنامه ریزی در راستای راه اندازی رشته های مرتبط با آموزش و ارتقاء سلامت (تکنولوژی آموزشی در سلامت، سلامت سالمندی، آموزش جامعه نگر در نظام سلامت)

·         برقراری ارتباط در سطح ملی و بین المللی با مراکز علمی، آموزشی و پژوهشی معتبر

·        برنامه ریزی در راستای راه اندازی دوره دکتری آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت

·        برنامه ریزی در راستای راه اندازی دوره پست دکتری

·         تلاش در جهت ایجاد و معرفی دانشکده بهداشت به عنوان دانشکده ارتقا دهنده سلامت در سطح ملی و منطقه ای

 

مرکز تولید رسانه های آموزشی

گروه آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کرمانشاه جزء معدود گروه های آموزشی در سطح دانشگاه های علوم پزشکی کشور می باشد که دارای مرکز تولید رسانه های آموزشی با هدف ارتقاء کیفیت تولید محتوی آموزشی توسط دانشجویان تحصیلات تکمیلی می باشد. (در سایت گروه یک قسمت به معرفی این مرکز و امکانات آن اختصاص داده شده است).


تاریخ بروزرسانی : ۳ آبان ۱۴۰۰ ۱۰:۰۷