تاریخچه و معرفی گروه:

گروه مهندسی بهداشت حرفه ای دانشکده بهداشت کرمانشاه در سال 1370 شروع به فعالیت و تربیت دانشجو در رشته تخصصی بهداشت حرفه ای نموده و در مقطع کاردانی بهداشت حرفه ای دانشجو پذیرفته است. دوره های شبانه در مقطع کاردانی در سال 1374 مورد پذیرش قرار گرفته است. سپس در سال 1375 در مقطع کارشناسی ناپیوسته و در سال 1386 در دوره های شبانه مقطع کارشناسی دانشجو پذیرفته است. از سال 1393 اولین دوره دانشجویان کارشناسی پیوسته در این دانشکده مشغول به تحصیل می باشند. همچنین در مهر ماه سال 1397 با تأسیس مقطع کارشناسی ارشد این رشته اولین دوره دانشجویان کارشناسی ارشد مورد پذیرش قرار گرفتند.

این گروه با داشتن 4 نفر عضو ثابت هیئت علمی، دو نفر هیئت علمی بورسیه و 2 نفر کارشناس فعالیت می نماید. گروه بهداشت حرفه ای دارای 3 آزمایشگاه مجزا عوامل زیان آور فیزیکی شیمیایی، آزمایشگاه تهویه صنعتی و ایمنی و آزمایشگاه مهندسی عوامل انسانی (ارگونومی) می باشد.

این گروه آموزشی در مهر ماه سال 97 موفق به راه اندازی مقطع کارشناسی ارشد بهداشت حرفه ای گردید که در این راستا 5 نفر دانشجو را پذیرش نموده است.

  • گروه بهداشت حرفه‌ای مشارکت در حفظ و ارتقاء سلامت نیروی کار در سطح ملی و توسعه دانش بهداشت حرفه‌ای را در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی از طریق انجام فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و خدماتی از مهمترین وظایف خویش تلقی می‌نماید.


  • گروه آموزشی بهداشت حرفه‌ای در راستای دستیابی به چشم‌انداز بیست ساله کشور، در صدد است با استفاده از آخرین یافته‌های علمی و انجام پژوهش در حیطه ایمنی و بهداشت کار و با تکیه بر ارزش‌هایی نظیر تکریم و احترام ارباب رجوع، حفظ شئونات و ارزش‌های اسلامی در محیط کار، قانون‌مداری، مشارکت‌جویی و کیفیت‌محوری و همچنین با استفاده از روش‌های نوین و کارآمد تدریس ضمن ارتقای توانمندی اعضای هیأت علمی و کارشناسان با تربیت دانش‌آموختگانی کارامد سهمی در اعتلای ایمنی و بهداشت و به‌تبع آن ارتقای کمی و کیفی سطح سلامت محیط کار ایفا نماید.
  • ارتقای کمی و کیفی دوره‌های تحصیلات تکمیلی، بویژه دوره دکترا با تأکید بر بهره‌گیری از توانمندی‌های داخل و خارج و کمک و مشارکت فعال در تهیه و تدوین استانداردهای ملی بهداشت، ایمنی و محیط زیست کشور، راه‌اندازی مراکز تحقیقاتی و اصلاح ساختار خدمات بهداشت حرفه‌ای کشور.
  •  ما در گروه آموزشی بهداشت حرفه‌ای دانشکده بهداشت می‌خواهیم با تربیت نیروی انسانی کارامد، گسترش و تعمیق پژوهش در حیطه ایمنی و بهداشت کار، مرزهای دانش را در نوردیده و در ارتقای سطح سلامت نیروی انسانی شاغل به عنوان محور توسعه پایدار سرآمد گروه‌های آموزشی بهداشت حرفه‌ای دانشکده‌های هم‌سطح خود در کشور و مایه افتخار و سربلندی ملت خویش گردیم.


راهبرد اساسی در این گروه تخصصی، سالم‌سازی محیط کار، ارتقای بهره‌وری و کمک در امر دستیابی به رفاه اجتماعی می‌باشد.

در جهت نیل به چنین راهبردی رویکردهای اصلی ذیل در مجموعه فعالیت‌های گروه همواره مدنظر می‌باشد:


1. بهبود همکاری درون‌بخشی و برون‌بخشی و ارتباطات بین‌المللی

2. بازنگری در برنامه‌های آموزشی گروه

3. ارتقای مستمر کیفیت آموزشی

4. افزایش کمی و کیفی تحقیقات مبتنی بر نیاز

5. ارتباط مناسب و هدفمند با ذینفع‌ها

6. راه‌اندازی مرکز تحقیقات و نشریه علمی

7. تأمین نیروی انسانی متخصص مورد نیاز

8. مشارکت در اصلاح ساختار ارایه خدمات بهداشت حرفه‌ای کشور

9. ارتقای کمی و کیفی دوره‌های تحصیلات تکمیلی به‌ویژه دوره دکترا با تأکید بر بهره‌گیری از توانمندی‌های داخل و خارج

10. کمک و مشارکت فعال در تهیه و تدوین استانداردهای ملی بهداشت، ایمنی و محیط زیست

11. ارتباط با واحدهای صنعتی- معدنی سطح استان در راستای معرفی توانمندی‌های گروه جهت عقد تفاهم نامه‌ها و قراردادهای پژوهشی ارتباط با صنعت.